Zamkowe legendy cz.3

6 września, 2023 Admin Blog na Uboczu

Kolejna legenda o……… Czosie (Czosze?)

Zamek Czocha

Zamek Czocha

W czasie wojen husyckich zdobyto i splądrowano wiele zamków na Śląsku. Zawitały oddziały husyckie i do Czochy. Jednakże załoga zamku, pomimo długotrwałego oblężenia ani myślała o poddaniu. Husyci już przemyśliwali o ustąpieniu, gdy od miejscowych dowiedzieli się, że mieszka w zamku pewna kobieta o imieniu Gertruda, bardzo łasa na pieniądze. Tego tylko było im trzeba. Zdołali jakoś dotrzeć do owej kobiety i, za sowitą opłatą, nakłonić do otwarcia bram. Odeszli spod murów warowni, aby obrońcy myśleli, że się wycofują, jednakże nocą, gdy załoga zamku spała utrudzona walką podeszli pod bramę. Wpuszczeni do środka przez Gertrudę wymordowali wszystkich obrońców. Nie nacieszyła się jednak zdrajczyni zbyt długo swoimi skarbami. Wkrótce wrócił pan Czochy i dzięki swoim wiernym rycerzom odbił zamek. Samą zaś chciwą Gertrudę kazał ściąć na zamkowym dziedzińcu. Odtąd duch nieszczęsnej niewiasty nawiedza mury warowni. Dzieje się to raz na sto lat w rocznicę jej zdrady.
(Dziwna legenda. Gertruda, Czocha……. szkoda, że nie rozwinęli treści. Ciekawe, jakie inne wspaniałomyślne nazwy własne by wprowadzono…)

Kilka słów o Suchej Beskidzkiej

Gdy zdarzy się wyjątkowo ciemna, bezksiężycowa noc, gdy wiatr pędzi po niebie ciężkie, burzowe chmury i szumi złowieszczo w koronach drzew, wtedy na Suskim zamku zjawia się tajemnicza zjawa w czarnej krynolinie. Snuje się po zamkowych komnatach i krużgankach wydając złowieszcze dźwięki. Zjawa ta, to niegdysiejsza Pani zamku Anna Konstancja Wielopolska. Ponoć za życia wyprawiała się wraz ze zbrojnymi na zbójów grasujących w okolicy, tak, że ziemie tutejsze wolne była od tej plagi. Ludek miejscowy gotów był błogosławić za to swoją Panią gdyby… Gdyby nie to, że dla swoich poddanych była równie bezwzględna i nielitościwa jak dla zbójów. Gnębiła i karała za najmniejsze przewinienie tak, że biedni ludzie nie byli pewni czy aby ze zbójami nie żyło im się lepiej.
Gdy w końcu okrutna Pani umarła wszyscy odetchnęli z ulgą. Naiwni. Nie przewidzieli, że jej złośliwość będzie tak wielka, iż nawet po śmierci nie da im spokoju. Czeka tylko na wyjątkowo ciemną noc…
(paskudna baba, to kolejny dowód na to, że kobiety są gorsze od mężczyzn!!! :P)

 

Comments are currently closed.